Prevence

„Nic mne nebolí, tak proč chodit k zubnímu lékaři?“ Tento názor je cesta k problému, jehož následné řešení je bolestivé tělesně i finančně. Ostatně i bez zubů se dá žít. Ale jak? „Blbě.“ Při preventivních kontrolách lékař může zachytit vznikající kaz už ve fázi, kdy je ošetření jednak bezbolestné, miniinvazivní, rychlé a s minimálními finančními náklady. Věnujte se správně účinné dentální hygieně, aby nenastala situace jako u Stejpana Hausera z 2Cellos v roce 2069. Začněte, vydržte, zdravotně i finančně se to vyplatí.

Každý je zodpovědný za svoje zdraví, tj i za stav svého chrupu. Volba je na Vás. Prvořadá a nejúčinnější, pokud chcete minimalizovat vznik zubního kazu je osobní péče – hygiena. Následná je správná spolupráce se zubním lékařem, který za použití nejmodernějších postupů může výrazně přispět k zdraví vašeho chrupu. Znalosti o příčinách onemocnění zubů a dásní umožňují téměř zabránit nejčastějšímu poškození zubů tj. vzniku kazů a zánětu dásní „parodontóze“, která podmiňuje rozvoj dalších onemocnění ústní dutiny, často končící ztrátou zubů. Správná osobní péče, založena na získaných informacích při instruktáži od zubaře nebo hygienistky, spolehlivě vede k udržení funkčního chrupu po celý život.

Preventivní prohlídka má být pravidelná po ½ roce. Spočívá v použití různých diagnostických technik kontroly zubů, stavu dásní a měkkých tkání ústní dutiny, pozice čelistí a čelistních svalů. V případě podezření na kaz nebo kontroly rizikových míst, zhotovujeme RTG snímek, který může pomoci při detekci kazu v místech, kam není vidět, tzn i v oblasti kořenů.

V současnosti uznávanou nejúčinnější techniku čištění zubů vám na modelu chrupu ukážeme a vysvětlíme správnou volbu kartáčku, použití mezizubních kartáčků o správné velikosti, dentální nitě a případně pulzní zubní sprchy (pastu až na posledním místě jako leštící a osvěžující doplněk).

„Jaký bude váš život a úsměv? Můžete se ale dočkat i tohoto …“