Hygiena – Edukace

„Krvácejí vám dásně, kupte si zubní pastu“ to říká reklama. Složky v pastě mohou zastavit místní krvácení, ale neodstraní příčinu, která krvácení způsobuje. Krvácení je důsledek poškození dásní zánětem vzniklým působením bakterií jako následek nedokonalé hygieny. Pokud situace nebude řešená, problémy na sebe nenechají dlouho čekat.

Příklad 1 – parodontitida (zánět)

Příklad 2 – kaz

Příklad 3 – parodontoza – ustoupení dásní (důsledek zánětu)

Znalosti o příčinách vzniku kazů a nejčastějších zdravotních problémech ústní dutiny např. „paradentóze“ se stále zlepšují. Dnes je již prokázáno dlouhodobými studiemi, že lze udržet zuby a dásně zdravé u více jak 85% populace, pokud jsou dodržovány účinné techniky v péči o chrup a rozumná životospráva.

Důsledkem špatné hygieny se namnoží a působí široké spektrum ústních bakterií. Potravou pro bakterie jsou zbytky jídla – hlavně cukry, jejich produktem toxiny, enzymy a organické kyseliny. Tato směs vytváří kašovitý povlak (plak) poškozující vaše zuby a dásně. Při delší setrvání se postupně přetváří (mineralizuje) na zubní kámen. Společným působením plaku a zubního kamene dochází k poškozování dásní, zánětům dásní a parodontu (tkáň udržující kořen zubu v čelisti) a je tu krvácení dásní, viklavost zubů, odhalování krčků, zápach z úst. Ještě zdravá část dásní obklopující zub se od zdroje dráždění (zubní kámen, zánět) odtahuje a vznikají odhalené krčky zubů. Nastupuje poškození vlastních zubů (kyseliny odvápňují sklovinu, vznikají v ní dutiny, rozpadá se dentin – převážná část zubu a máme tu kaz) a konečně i čelistní kost se oslabuje, řídne a ustupuje, uvolňují se kořeny a následuje ztráta zubu. Jejda, jak nemilé.

Působením slin, minerálních látek společně s plakem vzniká zubní kámen, kde se bakteriím obzvláště líbí (obdoba „vodního“ kamene na vodovodní baterii).

Plak Vás naučíme odstraňovat účinnou technikou čištění zubním, mezizubním kartáčkem a dentální nití. Odstranit již vzniklý zubní kámen bude už ale jen na nás, zubnímu lékaři nebo hygienistce.

Velice důležitá je péče o implantát nahrazující kořen zubu v čelistní kosti a jeho horní část, která je obklopena dásní.  Pevné uchycení implantátu a jeho dlouhodobé zachování je závislé na udržování čistoty mezizubních prostorů a zdravé dásni okolo implantátu. Zdravé dásně jsou podmínkou pro zabránění úbytku kosti, ve které je implantát usazen. Proniknutí bakterií pod dáseň a ke kosti podél implantátu zapříčiní jeho uvolnění a následnou ztrátu. Udržování hygieny implantátů s Vámi probereme a nacvičíme, dohodneme si  intervaly pravidelné kontroly.

Dáseň silně poškozená – v reakci na bakterie a kámen ústupuje dáseň i kost
Zdravá dáseň (parodont)

Parodontitida je chronický zánět dásní.

Tento zánět se může zpočátku projevovat pouze občasným krvácením z dásní, při jídle nebo během čištění zubů. Nejčastější příčinou zánětu dásní je přítomnost zubního kamene a plaku, tenkého mikrobiálního povlaku – biofilmu z bakterií na povrchu zubu, u krčků zubů a hlavně pod dásní.  Poškození tkání je ve většině případů již nevratné. Chronické zánětlivé procesy se stávají zdrojem infekce v celém těle. Je prokázána souvislost mezi parodontitidou a zvýšeným výskytem srdečních onemocnění a centrálních mozkových příhod.

Čištění zubů – jak správně a účinně čistit